Forklift ehliyeti

Forklift ehliyeti kanunen alınması zorunlu bir operatörlük belgesidir.

 Kanun ve Yönetmelikler gereği İş makinelerinin kullanılması için belge şartı bulunmaktadır. Operatör belgesi olmayan operatörlerin iş makinelerini kullanması kesinlikle yasaktır. 

Belgesiz iş makinası kullanan veya kullandıranlara cezai işlem uygulanmakta olup kesinlikle Forklift Belgesi olmayan operatöre forklift teslim edilemez kullandırılamaz.

Forklift ehliyeti nedir 

Yukarıda anlattığımız sebeplerden dolayı İş makinesi operatörü iseniz ve operatör olmak istiyorsanız kanun ve yönetmelikler gereği alınması gereken ehliyettir.

Forklift nedir, ağır yükleri ataşmanları aracılığıyla kaldırmak ve özellikle bir araca ya da rafa yüklemek için kullanılan bir çeşit iş makinesidir. Forkliftler daha çok paletlerin üzerine yüklü ağırlıkları taşımak ve kaldırmak için kullanılırlar.

Olcay İş Makineleri Kursunda

KURS ÜCRETİ HARİCİNDE BAŞKA BİR ÜCRET TALEP EDİLMEZ.
İŞ MAKİNESİ KULLANMA EĞİTİMLERİ İÇİN HARİÇTEN PARA TALEP EDİLMEZ.

Forkliftlerin elle hareket ettirilebilen küçük modelleri olduğu kadar büyük ve motorlu olan arazi tipi modelleri de vardır. Açık alanlarda kullanım için dizel motorlu tipleri ve kapalı alanlarda kullanım için elektrik motorlu ya da akülü tipleri vardır.

 

Bu aracı forklifiti kullanabilmek için alınması gereken belgeye forklift belgesi denir….

 

Forklift operatörü kimdir:

Forklift Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, forklift kullanarak, çeşitli yükleri emniyetli bir şekilde yükleme, boşaltma ve forkliftin bakım ve kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Forklift operatörlük belgesi ile hangi makineler kullanılır:

Forklift belgesi ile ancak forklift sınıfına giren makineler kullanılabilir.Operatörlük belgesi ehliyete g sınıfı olarak işletildiyse ehliyet sınıflarının yan tarafına forklift ibaresi yazılır, taşıt trafiği yolunda ve iş sahalarında sadece forklift kullanabilir.Örnek aşağıdaki gibi..

 

 

Loder Kepçe Belgesi

Forklift ehliyeti” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir